Aktualności

Warsztaty fotografii krajobrazowej i nocnej – październik 2014 – relacja

Warsztaty fotografii krajobrazowej i nocnej – październik 2014 – relacja

1 listopada 2014

Komentarze 0

W czwartek poprzedzający nasz intensywny kurs fotografii nocnej i krajobrazowej pogoda była fatalna, ale weekend zapowiadał się wręcz wspaniały. Do końca jednak aura trzymała wszystkich w niepewności. fot. Elżbieta Mielcarzewicz, Droga Mleczna, Kurs fotografii nocnej Bieszczady Dniem i Nocą, październik 2014W piątkowy wieczór spadł śnieg, a niebo było całkowicie zasnute. Zajęcia teoretyczne warsztatów rozpoczynaliśmy więc z lekkim niepokojem, że tym razem meteorolodzy się pomylili i z obserwacji gwiazd nic nie wyjdzie. Skupiliśmy się zatem na wirtualnym pokazaniu naszym gościom piękna Bieszczadów, prezentując diaporamy krajoznawcze i przyrodnicze Agnieszki i Włodka (rysie, misie, żubry, drewniane cerkiewki czy koniki huculskie…) i snując opowieści o gwiazdozbiorach, znakach zodiaku, Parku gwiezdnego nieba i zanieczyszczeniu światłem, którego na szczęście w naszych górach prawie nie ma. (To Pavol). Inaczej niż podczas poprzednich plenerów, nie zarwaliśmy pierwszej nocy, umawiając się tylko na wczesną pobudkę z zamiarem wyjścia o świcie nad San. Mimo naszych obaw, pod koniec nocy niebo się odkryło. Porannym zajęciom terenowym towarzyszył lekki przymrozek, który zalodził drewniany most, sprawiając, że podczas robienia zdjęć, czuliśmy się jak na lodowisku.

fot. Przemek Bizoń, Strachy, Plener Bieszczady Dniem i Nocą, październik 2014Po śniadaniu odbył się ilustrowany zdjęciami Agnieszki i Włodka kurs fotografii architektury i pejzażu. Jako organizatorzy warsztatów fotograficznych, zawsze jesteśmy ciekawi, jaka dziedzina tej sztuki interesuje naszych gości i zachęcamy ich o przedstawienia swoich prac. Tym razem najodważniejszy okazał się Przemek, zachwycając wszystkich wyjątkowo udanymi i bardzo przemyślanymi zdjęciami, obracając się z największa przyjemnością wokół fotografii „industrialnej”. Elżbieta zaskoczyła nas różnorodnością swoich upodobań – były atrakcyjne zdjęcia portretowe, wyglądające troszkę jak grafika, a także fotki retro – zdjęcia otworkowe. Uczestnicy zjechali się z Wrocławia, Gdyni (!),Warszawy…, ale nie tylko. Andrzej z pobliskich Ustrzyk Dolnych uzupełnił nasze opowieści Bieszczadzkie fajnym filmem o Dolinie Sanu. Dziękujemy! Na miejsce zajęć dotyczących makrofotografii, fotografowania lasu i wody, wybraliśmy tym razem okolice wodospadu Hylaty.

Czarny Kotek Dwernicki  uczestniczył już w drugich  warsztatów nad Sanem, fot. A.& W. BilińscyPo późnym obiedzie Pavol prowadził warsztaty fotografii nocnej (teoria), a po pysznej kolacji (niepowtarzalne naleśniki Edyty – nocne niebo w gębie) mieliśmy okazję obserwować gwiazdy przez teleskop oraz spróbować swoich sił w nocnej fotografii krajobrazowej. Ciała niebieskie podziwialiśmy także z Przełęczy Wyżnej. Największą atrakcją był Jowisz ze swoimi księżycami i dobrze widocznymi pasami. I wreszcie niezapomniane chwile na szczycie połoniny. fot. Przemek Bizoń, Wetlińska, Plener Bieszczady Dniem i Nocą, październik 2014Cudowne panoramy, Mleczna Droga, światło zodiakalne, morze mgieł w dolinach, a nawet ten, trwający ułamek sekundy moment, kiedy krawędź wschodzącego słońca ukazuje się ponad horyzontem. Błyska wtedy na zielono! I wisienka na torcie – w oddali majaczyły w leciutkiej mgle ośnieżone Tatry… tego wszystkiego w mieście nie zobaczycie!

Zapraszamy na kolejne warsztaty fotografii nocnej i pejzażowej „Bieszczady dniem i nocą”.

Zarezerwuj miejsce już dziś :-)

A na zachętę diaporama o naszych warsztatach na YouTube: http://youtu.be/E4PKE8V6Xlg

Warsztaty fotograficzne 2015 – terminy już wkrótce!

Zapraszamy na kolejny plener


Galeria z październikowych warsztatów 2014

 

Comments are closed.